top of page
1/2

Aldırma Gönül Aldırma

Güncelleme tarihi: 14 Şub 2021Sinop Cezaevi / Sbahattin Ali

Başın öne eğilmesin

Aldırma gönül aldırma Ağladığın duyulmasın Aldırma gönül, aldırma

Dışarda deli dalgalar Gelip duvarları yalar Seni bu sesler oyalar Aldırma gönül, aldırma

Görmesen bile denizi Yukarıya çevir gözü Deniz dibidir gökyüzü Aldırma gönül, aldırma

Dertlerin kalkınca şaha Bir sitem yolla Allah'a Görecek günler var daha Aldırma gönül, aldırma

Kurşun ata ata biter Yollar gide gide biter Ceza yata yata biter Aldırma gönül, aldırma


/

Yukarıdaki şiiri Sinop Cezaevi'nde hapiste yazdı Sabahattin Ali.

Sabahattin Ali, aslen Trabzon kökenli İstanbul'a göç etmiş bir aileye mensuptu. Büyükbabası Bahriye Alay Emini Oflu Salih Efendidir. Onun gibi Trabzon kökenli olan Nihal Atsız da bunu doğrular.

Yazarın babası Ali Selahattin Bey (1876-1926) Gümülcine / Eğridere'de zabit olarak çalışırken kendisinden on altı yaş küçük olan Hüsniye Hanım'la tanışır ve evlenir.


Eğridere'de doğan Sabahattin Ali, ilk hikâye ve şiir denemelerine Balıkesir'de başladıktan sonra İstanbul'daki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem'in desteğiyle ilk kez Akbaba ve Çağlayan dergilerinde şiirlerini yayımlattı. Anadolu'da kısa süre öğretmenlik yaptıktan sonra Türk devleti tarafından dil eğitimi için Almanya'ya gönderildi.


Türkiye'ye döndüğünde Almanca öğretmeni olarak göreve başlasa da önce komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla bir süre tutuklandı, ardından ise Türk devlet yöneticilerini eleştirdiği iddiasıyla yeniden tutuklandı. Bu dönemde memurluktan ihraç edildi ancak Atatürk hakkında yazdığı bir şiirden dolayı yeniden devlet kurumlarında görevlendirildi. Ayrıca kendisine yüklenen sosyalist algısını kırmak için de Esirler adlı bir oyun kaleme aldı. Hayatının son yıllarında Türk milliyetçileriyle yaşadığı tartışmalarla da öne çıktı, özellikle Türkçü-Turancı yazar Nihal Atsız ile yaşadığı gerilim giderek artarak Irkçılık-Turancılık davasının bir parçası oldu. Bu dönemde Aziz Nesin'le beraber çıkardığı Markopaşa dergisinde siyasileri eleştirmesi yüzünden çeşitli davalarla uğraşmak zorunda kaldı. Hakkındaki davaların aleyhinde seyrettiği bir dönemde Türkiye'den ayrılmak istedi ve Bulgaristan sınırını geçmek isterken öldürüldü. Kendisine kaçma girişiminde rehberlik eden Ali Ertekin tarafından sözde milliyetçi gerekçelerle öldürüldüğü söylenir.

/


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Balkon