top of page

MİSAFİR


Pazar Öyküleri


Onlar geleli tam on dokuz gün ve o kadar gece olmuştu. Karı koca, iki de çocuk… Dört can… Şimdi her gün iki okka ekmek fazla alınıyor ve her masraf ona göre artıyordu. Zaten ev dardı. Bu karı kocaya ayrı bir oda verebilmek için aile daha sıkışmaya mecbur oldu. Ne havsalası geniş, ne saygısız, ne vurdumduymaz misafirdi bunlar… Ne surattan anlıyorlardı, ne rumuzdan, ne kinayeden… En açık surat asmalarına karşı “sinik” bir tebessümle karşılık vermekten hiç sıkılmıyorlardı.

Misafir Halil Efendi akşamcıydı. Hane sahibi İzzet Efendi ise içkinin damlasından kaçan, kokusundan boğulan, sofu, beş vakit namazında bir adam… Halil Efendi her akşam bir cebinde dolu küçük şişe, ötekinde kâğıda sarılı birkaç zeytin tanesi nevalesiyle gelir, yatsılara kadar ağır ağır ziftlenir. İzzet Efendi’yi yemeğe bekletir. İçtikçe zevklenir. Dinletir, dinletir. Zavallı adamcağızı tahammülsüz bırakır, sıkıntıdan öldürürdü.

Beş altı akşam bu işkenceye katlandıktan sonra nihayet ev sahibi bir gece dayanamadı. Açık bir şekilde: -Efendim, bu olur mu? Her akşam cebinizde rakı ile geliyorsunuz...dedi.

Yüzsüz misafir bu haklı itirazı hemen başka şekilde yorumlayarak:: -Efendim misafirperverliğinizin cidden mahcubuyum. Çoluk çocuk ailece efendimize kaç gündür yük olup duruyoruz. Rakımı beraber getirmeyeyim de onu da mı size aldırtayım efendim? Lütufkârlığın bu derecesiyle her türlü cömertliğin üstüne çıkıyorsunuz. Yok artık bu kadarcığına müsaade buyurunuz. İçki masrafımı olsun kendim edeyim… deyince, misafirin bu pek iyimser yorum ve anlayışına karşı hayrete düşen ev sahibi maksadının böyle demek olmadığını açıklamak için birkaç söz kekelemeye uğraşmış ise de birbirine taban tabana zıt bu anlatışla anlayış arasında gerçek kaybolup gitmişti.

Halil Efendi Anadolu Kavağı’nda ufak bir memurdu. Ailece düştükleri sıkıntıya bir çare bulmak için Irgat Pazarında tasarruf ettikleri bir dükkânı devralıp boşaltarak biraz para almak üzere İstanbul’a gelmişlerdi. Gazetelere: “Paranız varsa işletelim. Yoksa teminat üzerine pek hafif şartlarla istediğiniz kadar hemen para verelim.” tarzında ibareler ve türlü adlarla ilânlar vererek müşteri çeken idarehanelere Halil Efendi hep birer birer başvurdu. Bu işleticilerden çoğunun borçluların canlarına işlettiklerini anladı. En uygun şartla işi bitirinceye kadar İzzet Efendi ailesinin yanındaki misafirlikleri zorunlu olarak uzayacaktı. *** Bir gün hane sahipleri bir odaya toplandılar. Kapıyı sıkıca örttükten sonra bu yüzsüz misafirlerden kurtulma çarelerini aralarında görüşmeye giriştiler. Büyük Hanım diyordu ki: -Kilere gidip zahireye bakmaya korkuyorum… Bin türlü sıkıntı, fedakârlık ve üzüntüyle kış için biriktirdiğim, sakladığım öteberiden tane kalmayacak… Böyle günde tencere doluları yemek pişiyor, yine doymuyorlar. Yarabbi şükür dediklerini işitmedim. Aman o çocuklar maşallah büyüklerden ziyade yiyorlar. Zarafet: -Nesine maşallah hanımcığım, boğazlarına kurt düşsün… Sakın kilere bakma yüreğine iner. Ne sadeyağ kaldı ne zeytinyağı… Ne pirinç, ne şeker ne fasulye… Kiler tamtakır oldu. Sokağın köpekleri doyar, damların kedileri doyar, bu iki obur yumurcak doymaz. Tencereler daha ateşte iken karşıma dizilip de: “Dadı yemek pişti mi? Acıktık. İçimiz bayılıyor. Körükle körükle de çabuk pişsin…” deyişlerini bir işitseniz kendinizi zapt edemezsiniz. Bazen öfke benim de tepeme çıkar, bağırırım. Haydi bakayım oradan. Ben mutfağa gelen çocukları sevmem. Çekiniz arabanızı. Şimdi sizi bir güzelce körüklerim ha!.. Bir gün arkalarından ucu ateşli odunla koştum da anaları bana surat etti. A çekilir mi bu? Kaç defa daha soğumadan imambayıldının içine kirli parmağını sokarken gördüm. Ağzına götürüyor emiyor. Tekrar, yine sokuyor. Afacanlar fıstık gibi tos tombay oldular. Anaları karı semirdi. Beti benzi yerine geldi. Odalarına çekildikten sonra sarhoş herif gecenin bir yarısında pencerenin önünde türkü söylüyor… Bitişikte ağır hasta var… Ne saygısız maymun… Bütün sahanlara, tabaklara rakı kokusu siniyor… Ben işreti sevmem övvv… Ya onlar… Ya ben, bunun bir çaresine bakınız…

Evin kızı Cezalet Hanım dışarıya kulak kabartarak: -Dadı yavaş söyle… Merdiven başında bir parıltı var… karı geldi, galiba bizi dinliyor… Zarafet köpürerek: -Umurumda değil, dinlesin… Korkum yok. Ben ona taşlıkta kaç defa başına kakarak söyledim de anlamazlıktan geldi… Ben de olsam öyle yaparım. Hazır ev, hazır yemek, hazır yatak… işret türkü… Kekâ! Her zevkleri yerinde… Bu rahatı bırakıp da giderler mi hiç? Cezalet Hanım: -Dadı sus azıcık da ben anlatayım… -Anlat yavrum, anlat gülüm, anlat elmascığım… Yedi mahalle bir araya toplanıp da kırk gün kırk gece anlatsak bu dert yine bitmez… Sen anlattığın kadar anlat, ben de yine anlatırım. Cezalet Hanım: -Misafir hanım geldiğinin ikinci günü sokağa çıkacağını söyledi. Benden bir çarşafla bir ayakkabı istedi. Kendi potinleri ayaklarını sıkıyormuş… Fakat kendi çarşafını niçin giymek istemiyor bilmem… Zarafet: -Aaa… sebebini anlamadın mı? Alacaklılar sokakta onu çarşafından tanıyorlar da onun için başka çarşaf giyiyor, yüzünü de sımsıkı örtüyor… Irz ehliliğinden değil, çok bilmişliğinden… Kaltak!.. -Dadıcığım bir parçacık sus… -Sustum… sustum… ha sen söylemişsin yavrum, ha ben söylemişim… İkimiz canciğer… Birbirinden farkımız var mı?.. Cezalet Hanım: -Artık her sokağa çıkışında âdet edindi. Çarşaf bizden, ayakkabı bizden… Ah anneciğim yeni iskarpinlerimin ne hale geldiklerini görsen gözlerin dolar, içi oyulmuş kavun dilimine döndüler… Zarafet: -Senden ayakkabı çarşaf istemiş. Ya benden ne istedi bilsen? İç donu… Söyletme beni, kendininkini kirletmiş… Ta Kavaklar’dan buraya bir donla gelinir mi? Benim de yok ayol. Küçük beyin yastık örtülerinin eski fistolarını söktüm de iki tane yaptımdı, birini aldı. Kullandı, kullandı, getirdi kiriyle pasıyla başıma attı. Söylemesi ayıp âdet kirlerini çitiledim, çitiledim de bir türlü çıkaramadım. Kokmuş karı… Büyük Hanım başı ağrıyormuş gibi şakaklarını avuçlarının arasında sıkarak: -Bu beladan ne vakit kurtulacağız. Başımızdan ne zaman defolup gidecekler? Zarafet: -Onlar buraya ödünç para bulmaya geldiler. Buluncaya kadar oturacaklar, şimdi para nerede?

Dışardan küt küt kapı vurulur. Odadakiler şaşalayarak birbirine bakarlar… Büyük Hanım: -Kim o? Zarafet: -Kim olacak misafir hanım… Büyük Hanım: -Duyduysa pek ayıp oldu. Dışardan: -Lütfen kapıyı açınız efendim… Zarafet kapıyı açar. Misafir hanım çarşaflanmış, koltuğunda iri bir bohça, iki çocuğunun ortasında, ağlamaktan gözleri kızarmış, mahzun bir çehreyle gözükerek: -Allahaısmarladık hanımlar. Affedersiniz, böyle günde çok rahatsız ettik efendim. Haftalarca sayenizde yedik, içtik. Misafirperverliğinizin şükrünü edadan aciziz hanımlarım. Helal ediniz efendim. Misafirin ağlamış mahzun yüzü, af dileyici mahcubane sözleri ev sahiplerine çok dokunur… Yufka yürekli Büyük Hanım: -A, hanımcığım neye rahatsız olalım. Başımızın üstünde yeriniz var. Böyle birkaç hafta değil kırk yıl otursanız vallahi yüksünmeyiz… Böyle birdenbire ne oldunuz efendim… Cezalet Hanım: -Bir kusur mu ettik? Gücendirdik mi kardeş? Böyle birdenbire niye kalktınız?.. Vallahi salıvermeyiz. Hadi soyununuz… Bırakmayız nafile… Zarafet büyük bir vaveyla ile çırpınarak: -Olur mu hiç? Bırakır mıyız sizi biz, yağma yok kuzum, yağma yok… Gelmesi sizden gitmesi bizden… (mendilini çıkarıp ağlayarak) A, canciğer gibi alıştım. Evin içi tıssss sessiz kalacak… Mümkün değil salıvermeyiz… (Çocukların yanaklarını okşayarak) Aha benim tontonlarım… Haydi geliniz mutfağa, bakınız dadınız size neler pişirecek…


(Melek Sanmıştım Şeytanı, İstanbul 1943, s. 71-77)


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Armağanlar

1/3

mavi

ADA

2002

bottom of page