top of page
  • Yazarın fotoğrafımaviADA

YAŞAR KEMAL

Güncelleme tarihi: 20 Şub 2021


Yaşar Kemal Dosyası

28 Şubat Türkçe'nin gelmiş geçmiş, en güzel anlatıcısı YAŞAR KEMAL'in ölüm yıldönümü...


6 Ekim 1923'te Osmaniye Hemite'de doğan yazar 28 Şubat 2015'te İstanbul'da öldü.

On altı yaşındayken 1939'da ilk şiiri "Seyhan"ı Görüşler adlı Adana halkevleri dergisinde yayımladı. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra folklor derlemelerine başladı ve 1940-1941 yılları arasında Çukurova'dan ile Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan Ağıtlar, 1943 yılında Adana Halkevi tarafından basıldı.


Kayseri'de askerliğini yaparken ilk hikâyesi olan "Pis Hikâye"yi yirmi üç yaşındayken yazdı. 1948’de "Bebek" hikâyesinin ardından "Dükkancı"yı yazdı. 1940'larda Adana'da çıkan Çığ dergisi çevresinde Pertev Naili Boratav, Nurullah Ataç, Güzin Dino... gibi isimlerle tanıştı...


1950'li yıllarda 12 yıl röportajlar yapsa da asıl ününü 1955'te çıkan İnce Mehmet'le başlayan romanlarıyla yaptı."Günü yansıtan gerçekçi konulardan daha çok efsane ve söylencelerden köklerini alan, haksızlığa karşı savaşan yoksul ama güçlü insan mitoslarına dayalı yapıtları büyük ilgi gördü. Epik anlatımın bizdeki en güçlü ve başarılı yazarlarından biri oldu. Türkçeyi görsel tablolar yaratmak, şiirsel betimlemeler yapmak için ustaca kullandı."

KATILANLAR

/

Şenol Yazıcı

Zeki Sarıhan

Nurten Bengi Aksoy

Emine Azboz

Fadime Yıldırım Karoğlu

Yusuf Yağdıran

Akay Aktaş

ve ötekiler

...

YAŞAR KEMAL DOSYASI ve YER ALAN YAZILARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

*70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yaşar Kemal

1/3

mavi

ADA

2002

bottom of page