top of page
1/2

İstemem Eksik Olsun

Güncelleme tarihi: 11 Oca 2022

Savinien Cyrano de Bergerac

*

"Ne yapmak gerek peki? Saglam bir arka mı bulmalıyım? Onu mu bellemeliyim? Bir agaç gövdesine dolanan sarmasık gibi, önünde egilerek efendimiz sanmak mı? Bilek gücü yerine, dolanla tırmanmak mı? Istemem!


Herkesin yaptıgı seyleri mi yapmalıyım Le Bret? Sonradan görmelere övgüler mi yazmalıyım? Bir bakanın yüzünü güldürmek için biraz saklabanlık edip, taklalar mı atmalıyım? Istemem, eksik olsun!


Her sabah kahvaltıda kurbaga mı yemeli? Sabah aksam dolasıp pabuç mu eskitmeli? Onun bunun önünde hep boyun mu egmeli? Istemem! Eksik olsun böyle bir söhret, eksik olsun!


Cigeri bes para etmezlere mi “yetenekli” demeli? Elestiriden mi çekinmeli? “Adım Mercuré dergisinde geçse” diye mi sayıklamalı? Istemem! Istemem, eksik olsun!


Korkmak, tükenmek, bitmek? Siir yazacak yerde ese dosta gitmek. Dilekçeler yazarak içini ortaya dökmek? Istemem, eksik olsun! Istemem, eksik olsun!


Ama sarkı söylemek, düslemek, gülmek, yürümek? Tek basına? özgür olmak! Dünyaya kendi gözlerinle bakmak. Sesini çınlatmak, aklına esince Sapkanı yan yatırmak. Bir hiç ugruna kılıcına ya da kalemine sarılmak; ne ün pesinde olmak, para pul düsünmek; isteyince Ay’a bile gidebilmek?


Basarıyı alnının teriyle elde edebilmek?


Demek istedigim, asalak bir sarmasık olma sakın. Varsın boyun olmasın bir sögüdünki kadar. Yaprakların bulutlara erismezse bir zararın mı var?


– Dök içindeki öfkeyi dostum. Ama saklama benden, seni sevmedigini!


– Sus!"

*

Savinien Cyrano de Bergerac

/

1897 yılında Fransız yazar Edmond Rostand kaleme almıştır ve konusu 17.’nci yüzyılda yaşamış Savinien Cyrano de Bergerac’ın hayatıdır. Eser Sabri Esat Siyavuşgil tarafından 1942 yılında Türkçeye çevrilmiştir.


1950 yılında beyaz perdeye ilk aktarımı olan bu biyografik film ''Cyrano de Bergerac'' adıyla sinema izleyicisine sunulmuştur. Evet filmin 23 : 51'deki zaman diliminde başlıyor bugünlerde gündem oluşturan o ünlü, o muhteşem tirad...


Fransız yazar 'Edmond Rostand’ın 1897 yılında kaleme aldığı Cyrano de Bergerac' ın hayatına değinecek olursak sanatçı, 6 Mart 1619 yılında Paris'te doğmuş, Fransız asıllı oyun yazarı, şair, asker ve düellocudur.


Bergerac "libertin"di...Sanat üzerinde kilise ve kralın uyguladığı mutlak monarşiye (akademilere) karşı çıkıyordu. Bu nedenle de Bergerac kralın emriyle düzenlenen bir suikastta, 28 Temmuz 1955 yılında öldürülmüştür.


'Edmond Rostand'ın yazdığı 'Cyrano de Bergerac' adlı oyun sanatçının yaşam öyküsünden uyarlanmıştır ve adının duyulması adına oldukça ses getirici bir niteliktedir.


Cyrano de Bergerac adlı biyografik film 1990 yılında Jean-Paul Rappeneau yönetmenliğinde renkli versiyonu ile beyaz perdede yeniden yerini almıştır. Filmin başrol oyuncusu Gérard Depardieu' dur. Fransız komedi-dram filmi, En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülü dahil bir çok ödül almıştır. Gérard Depardieu ise 1990 Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.


ESERLERİ

Tiyatro oyunu:

1654 – La Mort d’Agrippine (Agrippine’nin ölümü) 1654 – Le Pedant joue (Bie bilgiçin taklidi)

Roman : 1656 – Histoire comique des etats et empires de la june (Ay devletlerinin ve imparatorluklarının komik tarihi) 1622 – Histoire comique des etats et empires du soleil (Güneş devletlerinin ve imparatorluklarının komik tarihi).

derleyen: Zeliha AYDOĞMUŞ

165 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires