top of page
1/1098

Charles Aznavour Öldü

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2020


Fransız müziğinin güçlü sesi Charles Aznavour 94 yaşında hayata veda etti.

80 yıllık kariyeri boyunca 180 milyon albümü satılan ve 60'tan fazla filmde rol alan Ermeni kökenli Fransız şarkıcı Charles Aznavour Fransa'nın güneyindeki evinde 94 yaşında hayatını kaybetti.

CHARLES AZNAVOUR


Shahnour Vaghenag Aznavourian bilinen sahne adıyla Charles Aznavour (22 Mayıs 1924; Paris), Ermeni asıllı Fransız şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve diplomat. Fransa'nın popüler ve kalıcı sanatçılarından biri.


Ermeni kökenli bir ailenin oğlu olarak 22 Mayıs 1924'te Paris'te dünyaya geldi. Fransa’ya Gürcistan’dan göç eden babası Michael Aznavourian şarkıcı, İzmir'den göç eden annesi Knar Baghdasarian ise oyuncuydu. "Caucase" isminde bir lokantaları vardı. Sanatçı bir aileden geldiğinden küçük yaşta tiyatroyla tanışan Aznavour, henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı. Küçük kumpanyalarda şarkı söyleyerek başlayan kariyerinin dönüm noktası ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf'la tanışması ile oldu. Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.


Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilen çok yönlü bir sanatçı olan Aznavour’un dünyanın dört bir yanında pek çok hayranı vardır. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmezdi. Bugüne dek, altmışa yakın filmde rol alan Aznavour yüzlerce beste yapmış ve şarkı sözleri yazmıştır. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970'lerde "Dance in the Old Fashioned Way" ve "She" parçalarıyla İngiltere'de büyük başarı elde etti.


1988'de yaşadığı depremle ağır yaralar alan Ermenistan'a "Ermenistan için Aznavour" adlı bir vakıf kurarak maddi manevi yardımlarda bulundu. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında sanatçıyı ülkenin en yüksek mertebesi olan "Ermenistan Ulusal Kahramanı" ödülüne layik gördü. 2008 yılında da Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour'a Ermenistan vatandaşlığı verildi, ayrıca 2009 yılında Ermenistan'ın İsviçre Büyükelçisi olarak atandı. 2009 yılından itibaren Birleşmiş Milletler'de Ermenistan'ın daimi delegesi oldu. 2011 yılında yayınladığı kitabında "Soykırım kelimesi beni rahatsız etmeye başladı" diyerek Türkiye'ye karşı kin beslemediğini ifade etti.


1960'dan fazla filmde oynayan Aznavour, François Truffaut'nun Piyanisti Vurun (Tirez sur le pianiste) filminde Édouard Saroyan karakterini canlandırdı. 2002 yılında Ermeni soykırımı iddialarını konu alan, Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan'ın Ararat filminde rol aldı. 2006 tarihli, hikâyesini Costa-Gavras'ın yazdığı, yönetmenliğini Laurent Herbiet'nin yaptığı Albayım adlı filmde Peder Rossi karakterini canlandırdı.


Üç kez evlenen ve altı çocuk sahibi olan Charles Aznavour, Paris'te 1915 olaylarının ardından kaçan ve yeni bir yaşama başlamak için Fransa'nın başkentine giden Ermeni anne -babanın çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Yoksul bir göçmen olarak büyüyen Aznavour'un şarkı sözlerinde bu deneyim anlatılıyordu. Charles Aznavour yedi farklı dilde 1200 farklı şarkı kaydetti ve 94 ülkede konser verdi.

Etiketler:

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

George Orwell

1984

1/2