top of page
1/1097

Bir Mahzuni Şerif Kitabı

Güncelleme tarihi: 18 May


OZANLARIN KALEMİNDEN MAHZUNİ ŞERİF


İSLAM ÇANKAYA'DAN MAHZUNİ ŞERİF'E VEFA


Bedensel ölümünün üzerinden tam olarak 16 yıl geçmesine rağmen şiirleri, türküleri dillerde . Bu nedenle de Mahzuni dipdiri olarak gönüllerde, beyinlerde, ruhlarda yaşıyor. Hem de olanca canlılığı ile.

Ben halk şiiri ve türkü ile filan, zorunlu haller dışında ilgilenmemişimdir. Ama Denizler idam edilince Mahzuni'nin "Erim erim eriyesin" türküsünün sözleri benim için bir teselli ve o şiiri okumak zorunlu bir ilenç olmuştu. Tabii 68 li kuşağın alayının.


Mahzuni Şerif bir çok ozanın, şairin iltifatına mazhar olmuş ve hakkında yüzlerce şiir ve makale yazılmıştır.

Hemşerimiz şair yazar ve edip ruhlu İslam Çankaya, bu mümtaz kişilik için yazılan şiirlerin, sözlerin. derlenmesine önayak ve MAHZUNİ'YE BİR NEFES OLMUŞ.


OZANLARIN KALEMİNDEN MAHZUNİ ŞERİF adlı kitaba müthiş dokunaklı, şiirsel, bir önsöz yazmış İslam Çankaya.

Nicedir böylesine duygulu içten ve ve insanın ruhunun derinliklerine inen yazı okumamıştım. Ve böylesi bir kalemin dostu arkadaşı olduğum içinde kendime, izninizle pay çıkaran bendeniz, bu önsözden alıntı yaparak yazımı sonlandırıyorum. Zira bu önsözün üstüne söz söyleyebilecek kıratta birisi değilim.


HER OZAN BİR MAHZUNİ


Anadolu'nun yiğit ozanları,"usta-çırak" demeden,"ayrılık-gayrılık" yaratmadan, bu kez ustaları , üstatları Mahzuni Şerif"e bir nefes vermek üzere bu kitapta bir araya gelmiş; şiir,deyiş ve muhabbetleriyle Büyük Ozan'ı anmış, anlatmış, yad etmişler. İçi Anadolu ateşiyle, halk ateşiyle yanan bir ozanı en iyi ozan yoldaşları anlar, anlatır elbet. Kitabın özelliği de burada!


Bu kitapta, her mertebeden Ozan yoldaşları. dostları bir araya gelmiş, ustalarına NEFES olmuşlar. Bu ne muhteşem bir bağlılık, ne eşsiz bir gönül dostluğudur. Mahzuni yolundan yürüyen, kadir bilen bu GÖNÜL ve HAK YOLCULARINA sonsuz teşekkürler.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
1/2