top of page
1/1074

Pazar Sohbetleri

Saadettin ! Buzdolabına Bak;

KUZU KELLESİ KOYUN KELLESİNDEN DAHA ÇOK…

*

Otuzlu yaşlardaydım. Apartmanımızın önünden geçen yolun karşı tarafında bahçeli bir evde oturan Kireççi Ali Amca diye birisi vardı. Namı diğer YÖRÜK ALİ’ydi.

Yörük Ali yaklaşık bir doksan boylarında, 120 kg ağırlığında, kırmızı yanaklı, mavi gözlü yiğit bir adamdı. Köyündeyken kireç ocakları varmış, bu nedenle kendisine Kireççi Ali de derlerdi.

Evinin yan tarafında da bir kasap dükkânı bulunuyordu. Ne zaman görsem Ali Amca kasap dükkanının önünde yaya geçidinin üzerine bir tabure atar, akşama kadar orada otururdu.

Kasap Sadettin Abi de yaklaşık ellili yaşlarında. Kendisi orta boylu, göbekli sayılır, yüzündeki kılcal damarlar yüzeye çok yaklaşmış olacak ki suratı kıpkırmızıydı. Rahmetli çok güler yüzlü ve şakacıydı. En çok da Kireççi Ali Amca’ ya takılırdı.

Arada sırada ben de onlara takılırdım. Sadettin Abi’nin şakaları hep Ali Amca’nın yaşlılığı ve yakında öleceği üzerineydi. Ali Amca 79 yaşında olmasına rağmen dimdik yürürdü. Tokalaştığında el tarak kemiklerinizi birbirine geçirecek yapıdaydı.


Yine boş bir zamanında yanlarına gitmiştim. Bahar ayının çok güzel güneşli bir günüydü. Saadettin Abi yine Ali Emmi’ ye takılmaya başladı.

“Ne o Ali Dayı hep yere doğru bakıyorsun. Ölümün yaklaştı galiba. Baksana, toprak seni çağırmazsa sen böyle yere bakmazsın. Hadi çabuk öl de helvanı yiyelim” dedi.

Ali Amca derin derin nefes aldı. Şöyle bir iki tarafına bakındı. Zaten kıpkırmızı olan yüzü daha da kızardı. Alt göz kapaklarının askısı kopmuştu sanki. Gözleri yuvalarından fırladı. Büyük bir öfkeyle Sadettin Abi’ye seslendi.


“BANA BAK SADETTİN, HELE BURAYA, ŞU BUZDOLABINA BİR BAK HELE. KUZU KELLESİ KOYUN KELLESİNDEN DAHA ÇOK”

Ali Amca duygularını çok kısa ve veciz bir sözle anlatıvermişti.

Sonunda ne oldu biliyor musunuz? Sadettin Abi şimdi net hatırlayamayacağım 5 veya 6 ay sonra kalp krizinden öldü. Yörük Ali ise daha uzun yıllar yaşadı.


Sevgili Okurlarım,

Oldum olası ölüm üzerine yapılan şakaları sevmem. Ölümün yüzü soğuktur derler, doğru. Şakacı bir toplumuz anladık. Şaka yapacak o kadar çok konu var ki!


Neyse bu yazıyı neden kaleme aldım biliyor musunuz?

Şu pandemi döneminde 65+ yaşlara gösterilen muamele. Ben o kadar insafsız olmayacağım. Bizlere uygun görülen bu davranışlar için “İNŞALLAH SİZ YAŞLANMAZSINIZ” DEMEYECEĞİM.

İNŞALLAH SİZLER DE YAŞLANIRSINIZ!!!


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


1/2