top of page
  • maviADA

Hitit Duası

Güncelleme tarihi: 5 Oca 2022

Bu günlerde duaya çok ihtiyacımız var

"Tanrım beni yavaşlat! Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir… Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele… Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver! Sinirlerimdeki ve kaslarımdaki gerginliği, derin belleğimde yaşayan akarsuların nağmeleriyle yıka, götür!

Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol… Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret; bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı, güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı, güzel bir yazıdan birkaç satır okumayı, balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi öğret!

Her gün bana kaplumbağa ile tavşanın masalını hatırlat. Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın kazanmadığını, yaşamda hızını arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim…

Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla. Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır…

Beni yavaşlat Tanrım, ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru uzatmama yardım et.

Yardım et ki, kaderimin yıldızına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.

Ve, hepsinden önemlisi… Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl, beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak dostlar ver!"


Editörün Notu: Bu duayı internette yapacağınız küçük bir araştırmada bir çok kaynakta “Hitit Duası” başlığı altında bulabilirsiniz. Ancak aslı bu şekilde değil. Şiir Wilfred Arlan Peterson’a aittir. 1900-95 yılları arasında yaşamış, Michigan doğumlu, Amerikalı düşünür ve yazar.

Bu arada kimi kaynaklar da Wilfred Arlan Peterson’un şiirini Hitit Duasından esinlenerek yazdığını iddia etmekte. Gerçeği bilmek zor.


Duaya çok ihtiyacımız olan şu günlerde önemi de yok.

*

Foto: Albrecht DÜRER'in DUA EDEN ELLER tablosu

Etiketler:

147 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Paplo Neruda

1/3

mavi

ADA

2002

bottom of page