top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey Twitter Icon
Aycan Aytore I Celal Bayar Müzesi

Aycan Aytore I Celal Bayar Müzesi

CELAL BAYAR* 16 Mayıs 1883, Bursa Umurbey-22 Ağustos 1986, İstanbul * Politikacı, devlet adamı, Cumhurbaşkanı. Orta öğreniminden sonra memuriyette bulundu. İttihat ve Terakki'de yer aldı. 1920'de vekil seçildi. Bayar, Meclis-i Mebusan üyesi, Cumhuriyet döneminde iktisat vekili, Atatürk'ün son başbakanı. DP kurucusu, başbakan 1950-1960 arasıTürkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. 27 Mayıs İhtilalı'yla, önce idama, ardından hapse mahkum oldu.1964'te serbest kaldı.

Umurbey * Köy Yolu

Umurbey * Köy Yolu

Celal Bayar, 1883 Yılında Bursa'nın Gemlik ilçesi Umurbey köyünde doğdu. Umurbey'e Gemlik merkezden dik bir rampayla çıkılıyor. Zeytin ağaçlarıyla kaplı köy yamaca kurulu ve bütün vadiye, Gemlik'e hakim.

Anıt Mezar

Anıt Mezar

Geniş bir meydan istimlak edilmiş, evleri yıkıp anıtmezar ve müze oluşturulmuş.

Anıt Mezar

Anıt Mezar

Celal Bayar'ın Anıt Mezarı ile yakın ve uzak çevre düzenlemesi projelerinin elde edilmesi konusu, 1989 yılında serbest, ulusal ve tek kademeli olarak yarışmaya çıkartıldı. Yarışma sonucunda uygulanan anıt mezar, Bursa – Gemlik’teki Umurbey Köyü’nde konumlanıyor. Celal Bayar Anıt Mezarı ve etrafındaki geniş bir park, Celal Bayar Vakıf Müzesi, Kütüphanesi ve Bayar’ın anıt heykeli Umurbey’in meydanında yer alıyor.

Celal Bayar'ın Doğduğu Ev

Celal Bayar'ın Doğduğu Ev

Bayar’ın doğduğu, XIX.yüzyılın mimari özelliklerini yansıtan Gemlik’in kuzeyindeki Umurbey’deki ev Celal Bayar Müzesi olarak 26 Ağustos 1970 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin ve içerisindeki kütüphanenin kuruluşunda Celal Bayar kendi olanaklarını kullanmıştır. Üç katlı ahşap Türk evinin güzel örneklerinden biri olan ev orijinal ev eşyaları ve aynı dönemden kalma çeşitli tarihi eşyalarla yeniden düzenlenerek bir anı müzesi haline getirilmiştir.

Müze Bahçe

Müze Bahçe

Müzede Atatürk ile ilgili bir bölüm açılmıştır. Bunun yanı sıra Celal Bayar’ın Kuvvay-i Milliye yılları, Galip Hoca dönemi, İktisat vekilliği, İmar ve İskân Bakanlığı, İş Bankası’nın kuruluş çalışmaları ve Atatürk’ün Başvekili (1937-1938) olduğu döneme ait fotoğraflar, anı eşyaları, tablolar sergilenmektedir. Müzenin diğer iki salonunda Celal Bayar´ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, aldığı edilen niş

Ziyaretçi

Ziyaretçi

Müzenin 20.000’in üzerinde kitap, yazma, gazete, süreli yayınlar ve fotoğraf koleksiyonlarından oluşan bir kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphane XX.yüzyıl Türkiye’sinin siyasi tarihine ışık tutacak niteliktedir.

Anıt Mezar

Anıt Mezar

Celal Bayar Müzesi’nin yanında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yaptırılan anıt mezar bulunmaktadır.

Anıt Mezarın Bahçesi

Anıt Mezarın Bahçesi

Anıt Mezar İçi

Anıt Mezar İçi

BAYAR'ın mezarı anıtın tabanında yer alıyor.

Anıt Mezar İçi

Anıt Mezar İçi

BAYAR'ın 1953'te Anıtkabir'deki sözleri: "Sen bizimdin. Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu. İltifat etmedin, millî irade yolunu seçtin. Hayat ve şahsiyetini milletin hizmetine vakfettin. Türk'ün gıpta ettiği, taziz ettiği, övdüğü vasıflara mâliktin. Bütün bu meziyetlerinle Türk'ün ta kendisi idin."

Anıt Mezar

Anıt Mezar

Anıt Mezarın İçinden Gemlik

Anıt Mezarın İçinden Gemlik

Anıt Mezarın İçinden Gemlik Körfezi

Anıt Mezarın İçinden Gemlik Körfezi

Bayar'ın her devir sık sık gelip gittiği Umurbey'deki anıtmezar imrendirecek bir konum ve manzaraya sahip.

Gemlik Körfezinde Akşam

Gemlik Körfezinde Akşam

GEMLİK, harika bir konuma ve deniz manzarasına sahip. Benzeri çok deniz kentleri gibi o da bu güzelliği taşıyamıyor. Kötü yapılaşması, çöplüğe dönen sahili...Kasvetli, itici bir havası var. Sadece akşamları, gün kararmaya dönünce, çirkinlikler azalıp güzelleşiyor.

guernico.jpg

mavi

ADA

2002

Hayat ve Sanat

Emek veren herkesin ADAsı

bottom of page