top of page
1/1098

Sıcak

Özgür KARAKAYA

*

"Sıcak, herkese aittir; soğuk, insanın elbisesine göre değişir." Çin Atasözü


Sıcaklarda


Bu sıcaklarda seni düşünüyorum

çıplaklığını

boynunu bileklerini

minderde ak bir kuş gibi yatan ayağını

senin söylediklerini.


Bu sıcaklarda seni düşünüyorum

bilmiyorum aklımda en çok kalan ne

gözümün önüne gelen

boynun mu bileklerin mi

çıplak ayağın mı

bana benim olurken söylediklerin mi?


Bu sarı sıcaklarda seni düşünüyorum

bu sarı sıcaklarda bir otel odasında seni düşünüp

yalnızlığımı soyunuyorum

biraz da ölüme benzeyen yalnızlığımı.


Nazım Hikmet


Bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsü olarak tanımlanır. Duyu organlarıyla sıcaklık hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Tahmin de edilebilir. Sıcaklığı ölçen aletlere termometre denir. T ile sembolize edilmektedir.


İnsanın içini ısıtan, azı karar çoğu zarardır. Fazlası agresifliği de getirir. Bunaltarak, tembelliğe iter. Haykırmayı da getirir. Göz göze gelme anını anlatır. Samimi ve cana yakınlığı içine alır.


Kimi zaman elektrik alınan kişidir. Çekim gücünü de anlatır. Kimi filmlerde cinsel yakınlaşmayı anlatan kelimedir. Yaşamda ise çekiciliğin yanında destekleyendir.


Yemekten ağzı yanın yandım demesidir. Yemeklerin lezzeti, kahvelerin sunumu ve yakınlığın dile getirilişidir. Yaz aylarını hatırlatır. Dondurmayı ve serinlenmeyi akıllara getirir. Kışın aranan ve özlenendir. Üşümemeyi de anlatır.


Kumsalı denizi hatırlatır. Dar bir odada, esmeyen rüzgarla birlikte çekilmeme durumudur. Yatakta sırılsıklam kalmanıza sebep olur ve uyutmayandır. Oturduğunuz yerden kaldırandır.


Giydiğin elbisenin bedenine ve saçların alına yapışmasıdır. Bünyenin her gözeneğinden su fışkırmasıdır. Bolca su tüketmeyi de getirir. Sıcak hava , bıkkınlık, tahammülsüzlük, öfkelenmeyi ortaya çıkarabilmektedir Yaşamı zorlaştıran yönü de vardır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

George Orwell

1984

Comments


1/2
osman-hamdi-bey-kaplumbaga-terbiyecisi-alt (1).jpg

mavi

ADA

2002

Hayat ve Sanat

Emek veren herkesin ADAsı