top of page
1/1094

Romanlarıyla Tanıdığımız Yılmaz KARAKOYUNLU Aramızdan Ayrıldı
(26 Nisan 1936, İstanbul - 11 Şubat 2024, İstanbul), Türk siyasetçi ve yazardır.Yaşamı ve Eğitimi

26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul'da doğan Karakoyunlu, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini 1955 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1959 yılında bitirdi. Georgia Üniversitesinden MBA derecesi aldı. Michigan Üniversitesinden "Effective Management" Sertifikası sahibidir. Doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır.

Çalışma Hayatı

Kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatına girmiştir. Finansman Şubesi müdürlüğünü üstlendi. İstifa ederek özel sektöre geçti. Yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevleri üstlendi. Batışıyla Türkiye'nin bir dönem ekonomisini ve siyasetini temelden sarsan Banker Kastelli şirketlerinin Genel Koordinatörlüğünü yapmıştır. Banker Kastelli namıyla bilinen Cevher Özden'in genel koordinatörüyken gözaltına alınmıştır.


Siyasi Kariyeri

TBMM XX ve XXI. Dönem İstanbul milletvekilidir.[8] Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ecevit Kabinesinde devlet bakanı ve hükûmet sözcüsü olarak TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Özelleştirme İdaresi Başkanlığında sorumlu olarak görev aldı.


2014 yerel seçimlerinde CHP'den Urla Belediye meclisi aday listesinde ilk sırayı almış ve meclis üyesi seçilmiştir. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye meclisi üyesi de olmuştur.[9]


Yazarlığı ve Edebi Kariyeri:


Salkım Hanımın Taneleri romanı ile 1989 Yunus Nadi Roman ödülü birinciliğini kazanmıştır. Üç Aliler Divanı, Güz Sancısı, Çiçekli Mumlar Sokağı, Yorgun Mayıs Kısrakları, Ezan Vakti Beethoven, Mevsimler Eskidi Biraz isimli romanları Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır. Şiirlerini O Hayal Aynasından ve Rubailer isimli kitapta toplamıştır. 1999 yılında Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülüne layık görüldü. 2000 Yılında Nokta Dergi Edebiyat alanında Doruktakiler ödülüne layık görüldü. 2005 yılında yayınlanan Yorgun Mayıs Kısrakları isimli romanıyla Türk siyasi tarihinin siyaset ve sanat kadrolarının aşklarını ve mücadelelerini değerlendirdi. 2010 yılında yayınladığı Serçe Kuşun Sonbaharı isimli romanında Şeyh Bedrettin'in hayatını ve sosyal tesirlerini romanlaştırdı. 2011 yılında Doğan Egmont tarafından başlatılan çocuk romanları serisinde yayınlanan Serin Kızın Gökkuşağı isimli kitabını yayınladı.


2012 yılında Doğan Kitap tarafından yayınlanan Mor Kaftanlı Selanik isimli kitabında Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadeleyi romanlaştırdı. 2013 yılında Ekinler Gece Büyür isimli öykü kitabı Doğan Kitap tarafından yayınlandı.


Oyunları arasında olan Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romanos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller ve Kuzguncuklu Fazilet oyunları sahnelendi.


Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliğinin birincilik ödülünü aldı. Zirveden Sonra / Sokullu isimli oyunu 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği "En İyi Oyun" ödülünü kazandı. Aynı Yıl Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülünü kazandı.

Salkım Hanımın Taneleri romanı filme çekildi. Film 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi.


1991 yılında yazılan Güz Sancısı romanı, aynı isimle 2008 yılında filme çekildi.[1] Film 2009 yılı başında Yunanistan'ın Atina kentinde gala gecesi yapılarak seyircilere sunuldu. Bu gece münasebetiyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı.[2]

Yılmaz Karakoyunlu birçok dizide senaryo danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Hatırla Sevgili,[3] Elveda Rumeli,[4] Karayılan,[5] Her Şeye Rağmen[6] dizileri Yılmaz Karakoyunlu'nun senaryo danışmanlığı ile gerçekleştirilmiştir.


200'e yakın Türk müziği şarkısı ve saz eserleri TRT repertuvarındadır.[7]

Ödülleri

  • Yunus Nadi Roman Ödülü (1989)

  • Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülü (1999)

  • Nokta Dergi Edebiyat Alanında Doruktakiler Ödülü (2000)

  • Türk Yazarlar Birliği Ödülü17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

BABAMA MEKTUP

Comments


1/2