top of page
1/1094

BEYİN ÖLÜMÜ24 Ocak tarihsel olarak, aydınlığın boğulmaya çalışıldığı gündür. Ben bunu iki açıdan değerlendiriyorum:

24 Ocak, Turgut Özal’ın, karma ekonomiden liberal ekonominin gerekleri diye (!) ünlü 24 Ocak kararlarını(!) açıkladığı gündür. 1980 yılında alınan bu kararların daha katı uygulanması için, 12 Eylül Askeri darbesinin yapıldığını söyleyen iktisatçılar da vardır. 24 Ocak üretim ekonomisinden vazgeçip bugün yaşadığımız ağır ekonomik bunalımın temellerinin atıldığı gündür. Çiftçimizin, girişimcimizin önünün kapatıldığı gündür. 24 Ocak’la, döviz dolaşımı kolaylaştırılmış güya dolara, marka karşı imiş gibi Cumhuriyet, onun bütün kazanımlarını cebindeki üç beş dolarla açıklamaya çalışan ahmaklar liberal tekneye yandan asılarak, dünyalıklarını yapmış.


Bir başka söyleyişle, 24 Ocak, ekonominin direksiyonun IMF’ye terk edildiği kara bir gündür.


Uğur Mumcu, Turgut Özal’ın 24 Ocak kararlarının ekonomiyi perişan edeceğini düşünerek, cesaretle, hayatı pahasına karşı çıkarak eleştirmiştir... Uğur Mumcu, bu kararların halkı daha da yoksullaştıracağını ısrarlı bir şekilde yazmış çizmiş toplumu, uyandırmaya çalışmıştır.


Yazık ki, bu halk kimin, kimden yana olduğunu dün bilmediği, gibi - ne acı -bugün de bilmiyor. Aynen Stalin’in tavukları anekdotunda olduğu gibi, “tüylerini yolanlardan yana!”


Dışarıda, insanın vücudunu soğuktan yakan bir ayaz var. Ve onlar uykudan uyanacak gibi değil. Anlaşılan odur ki “beyin ölümü” gerçekleşmiş. Şeytan diyor ki, “çek fişi,” boşu boşuna tüketmesinler oksijeni. Yine de içimizdeki Yunuslar, içimizdeki Bektaş Veliler izin vermiyor!


Bugün 24 Ocak, Cumhuriyetin, aydınlanmanın, yiğit savunucusu, “senin için vurulduk, asıldık, öldürüldük ey halkım unutma bizi, diyen Uğur Mumcu’nun eli kanlı Cumhuriyet düşmanları tarafından katledildiği gündür…


Işıklar yoldaşın olsun Kalpaksız Kuvvacı 24 Ocak 2022 Salihli

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

BABAMA MEKTUP

Buz Kesiği

Comentários


1/2
osman-hamdi-bey-kaplumbaga-terbiyecisi-alt (1).jpg

mavi

ADA

2002

Hayat ve Sanat

Emek veren herkesin ADAsı