top of page
1/1082

Aramızdan Bir Kimse

Güncelleme tarihi: 15 Şub 2022

/

SÖYLEŞİLERİMİZ SÜRÜYOR

/

Hiç aklımızdan çıkmayan Moby Dick'deki Kaptan Ahap sayısız örneği olan, ekmeğini avladığı ispermeçet balinalarıyla sağlayan bir gemicidir, ötesi değil. Orhan Kemal'in Bekçi Murtaza'sı kaynar gündelik yaşamımız.


Azıcık dikkatli baksak görürdük; ne kadar çok Susuz Yaz'daki Erol Taş var kentimizde ya da ne kadar çok Malkoçoğlu...

Ya da yarının Orhan Pamuk'u, Hemingway'ı ya da Ahmet Kaya'sı, Tatlıses'i...


Birine 600 sayfalık bir kitap okuma süreci baksanız, neler görmezsiniz ki?


Sorunsa eğer, önce görmekte, sonra da gördüğün olumlulukları başkaları da görsün diye paylaşmakta...


Başarırsak işte ona SÖYLEŞİ diyorlar.


Bir filme, kitaba konu olduğunda daha çok fark ederiz; her İNSAN çok önemlidir, biz buna her emek, her meslek de çok değerlidir bakışını eklemiş, temel ilke haline getirmiştik. Somutlaştırırsak her OBAMA çok önemlidir, hamal ya da Amerikan cumhurbaşkanı olması hiç önemli değildir, denilebilir. Yaşam gerçeğinde bu farklı olabilir ama yazarın, sanatın, edebiyatın ya da Felsefenin ya da maviADA'nın bakışında hepsi sonsuz olanaklar sunan birer deniz, birer orman, birer renkli dünyadır.


Sorun dikkatle bakmak, farkında olmak...


O zaman SÖYLEŞİ'ler için tanınmış, dünya örnekleriyle önemli insanlar aramak işimizin doğasına aykırı, doğru olan İNSAN aramak; o KADAR ÇOK İNSANIMIZ VAR Kİ... Hem yarın kimin ne olacağı belli mi? İnsan tanıdıkça zenginleşmeniz bir yana, onun emek verdiğine omuz, varlığına moral vermiş de olursunuz, AZ MI?


Amacımız bir farkındalık yaratmak; gülümsetmek, gülümsemek...


SÖZÜN özü; maviADA, 2003 yılında aynı anlayışla KimseSİZ dergisiyle başlattığı, sonra maviADA ile sürdürdüğü "Aramızdan Bir Kimse" nehir söyleşilerini canlandırıyor... Herkes söyleşilerimizin konuğu olabilir. Yakında kapınızı çalarsak şaşırmayın. Hele siz o söyleşilerden yapıp gönderirseniz nasıl seviniriz, bir bilseniz... Neden? Siz yapamaz mısınız? Olmaz mı, her söyleşi yapanın Ayşe Arman mı olması gerek? O da böyle başladı, merak etmeyin...


Yeni dönem ilk söyleşimizi yayınladık, daha önce yapılanlar söyleşi bölümünde görülebilir, sıraya aldıklarımız var.


Katılımınızla daha renkli olacaktır.

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


1/2