Zamanda Yolculuk

En son güncellendiği tarih: 8 Ara 2020


Çocukluğumuzda bir an önce büyümek, herkese lafımızı dinletmek isterdik. Büyüdük, olgunlaştık, her sözümüz her dileğimiz kolayca gerçekleşecek diye düşünürken yanıldığımızı anladık. Çocukluğumuza geri dönme hayalleri kurmamız ve bunu gönülden istememiz nafile bir çaba olarak kitapların satırlarında, şiirlerin dizlerinde yerini aldı, şarkılara türkülere yansıdı. ’’Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler’’ diye okunan şarkıda yaşanmamış bir dönemin acısı mı saklıydı? ''Çocukluk bahara çok benzer onda gözyaşları ne gezer’’ diye okunan şiirde her mevsim zamanında yaşanmazsa ağlayacak mıydık?


Yolculuk yapmayı sevenlere ve özleyenlere selam olsun. Karada, havada ve ya denizde yapamadığımız yolculuğu zamanda yapabiliriz. Mutlu olmayı isteyenler beni dinleyip çoktan yola çıktılar bile…


Radyoda çalan şarkıların ardından hatıralarım canlanınca çocukluğuma küçük bir yolculuk yaptım. Lunaparkta dönme dolabın en tepesinde sallanmasının bana verdiği heyecan dolu dakikalara gittim. Fuarın muazzam kalabalığı ile kapıdan içeri ezilmeden girerek yanan renkli ışıklara baka baka yürürdüm. O yaşlarda yön kavramı oluşmadığı için kaybolma tehlikesine karşın annemin elini sıkı sıkı tutardım.


Akşam karanlığına varmadan bindiğimiz dönme dolabın durduğu dakikalarda her yeri kuş bakışı izleme ayrı bir keyif verirdi. Şarkıcıların sahneye çıkma saatinde binmişsek onları görme şansını da yakalardık.


Dondurma yemek, tanıtım yiyecekleri alabilmek için sıraya girmek, yabancı ülkelerin stantlarından broşür toplamak, mutfak robotunun her bir parçasının kullanımını izlemek tarifsiz bir mutluluk yaşatırdı. Olmazsa olmazım saat kulesi modeli şişesinde altın damlası ya da yeşil çiçek kolonyası almaktı. Hiç oturmadan saatlerce yürümekten ayaklarımıza kara sular inerdi. Çok yorulunca ailenin en küçüğü olmanın avantajını kullanarak babamın omuzlarında gezmeye devam edermişim diye yıllarca abilerim gıpta ettiklerini söylediler. Uçan balonu bileğime bağladıkları için kırmızı belediye otobüsünde uyumadan eve varabilirsem gökkuşağı rengindeki balonumu izleyerek çocukluğun saf katıksız sevincini yaşardım.


Memleketten gelen akrabalarımızla fuarın kapanacağı güne kadar ziyareti tekrarlardık. Gelen misafirlerden genç delikanlılar cesaret göstergesi olarak paraşütle kuleden atlarlardı. İzlerken yüreğimiz ağzıma gelirdi. Büyüdüğüm zaman denemeyi hiç düşünmedim; seyretmesi bile korkmama yetmişti.


En sevdiğim yerlerden birisi sihirli aynaların bulunduğu bir odacıktı. Her aynanın önünde kendimizi izler efekt olarak verilen kahkaha sesiyle biz de otomatik gülerdik. Boyu kısa olan uzun boylu oluyor, şişman olan zayıflamış görünce kendini beğeniyordu. Şu an akıllı telefonlardaki uygulamalar yıllar önce o aynalarla gerçekleşiyordu. Başımızı koyarak bedeni değişik olan resimler çekildiğimizde de farklı görüntülere sahip olmanın değişik bir sevincini yaşardık. Pembe pamuk helvayı yerken hararet basınca her köşe başında ki çeşmeden kana kana su içerdik. İçtiğimiz suyun tadını hiçbir yerde bulamamanın acısı içimizde saklı.


Korku tüneline girme cesaretini gösterdiğimizde herkesin korkuları farklıydı. Tünelin girişinden çıkışına kadar gözlerimi kapattığım için beni korkutacak her türlü riske karşı önlem almayı o yıllardan başlamıştım. Cesaretin korkudan korkmak olduğunu, korkularımıza yenilip hedefimizden vazgeçmememiz gerektiğini yaşayarak öğrendim. Bu günlerde ise korkunun ecele faydası olmadığını görmek koronadan korunmak için evde beklemek gerekiyor.


Çocukluğumuzu yaşadığımız zamana yolculuk yaptığımızda bize acı bile verse yaşadık diye sevinmeliyiz. Şimdiki nesil için çareler bulmalı, bizim yaşadıklarımızı yaşayamayacak olsalar da hayal dünyalarına katkıda bulunmalıyız. Pahalı oyuncakları alarak birkaç dakikalık mutluluk yerine ilerleyen yaşlara taşıyacakları anıları olmalı. Aileyle sevenleriyle kaliteli geçirilen zamanın değeri paha biçilemezdir.


Mutlu bir gün yaşayın bugün; tıpkı eski günlerde olduğu gibi.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalınız.

22 görüntüleme0 yorum
1s0l.gif

ŞAKASIZ;

artık

KIŞ!..

mavi

ADA

2002

Hayat ve Sanat

Emek veren herkesin ADAsı

861536d39876bb9d5a5ca0fa97dddfb8.gif

<?php include_once("analyticstracking.php") ?>

© 2018 maviADA