Sevmek Üzerine


Sanatın her çeşidi güzeldir de sevme sanatı bir başka güzel. Ondan haberdar olmayanlar yaşıyorum kelimesini kullanırken bir daha düşünmeli. Sırrı ne derseniz, önce kendinizi sevmekle başlıyor her şey.

*

Asıl eksiklik, mükemmellik derdinde olmaktır. Asıl eksiklik, herkesin sizden farklı olmadığını, bir yönüyle eksikleri olabileceğini düşünmeden mükemmeli başkalarında aramaktır.

*

Hayatın matematiği farklı; iki yarımı toplayınca bir etmiyor. İnsan tek başına mutsuzsa başka biriyle de mutlu olamıyor. Mutluysa bulaşıcı hastalık gibi dokunduğu herkese bulaştırıyor…

*

Hayatın anlamını ararken, düşünüyor, hayal kuruyor ve gerçekleştirmek için tüm kalbimizle inanıp, çalışıyoruz. Başarılı oldukça gerçekleştirdiklerimizden gururla ortalarda dolanıyoruz. Oysa henüz hem en kadim hem de en kolay yaşam unsurunda çok yol alamadığımızı geç fark ediyoruz. O da birini sevmek ve birince sevilmektir.


*

Doğanın ritmini duymak için kulakların duymasına gerek yoktur. Kalp kalbe dokunsun yeter orkestra çalmaya başlar…

*

Dünya bir aynadır; herkes baktığı yerde kendini görür. Kendi yüreğine benzeyeni bulduğunda aynada yüzleşiyor gibi olur, sever, gördüğü ona güzel gözükür. İşte bu nedendendir ki asıl marifet galiba güzeli bulmak değil, güzel bakabilmektir…

*

Bu seyahatte yol değil, yoldaştır önemli olan… Hayatın bize sunduğu en güzel hediye ise, “iyi ki varsın" dediklerimizdir!

*

‘’Nefesimsin’’ ne güzel bir sözdür. Hem alırken hem verirken aklımdasın der gibi. Aldığımız her nefeste şükretmemize sebep olan insanları bulunca, sıkı sıkı sarılmazsak gökyüzünden kayan yıldızları seyreder gibi gidişini izleriz.

Kendimize doğru yaptığımız içsel yolculuğumuzda ilk şart; aynada gördüğümüzü sevmekti. Kusurları yok sayarak değil sahip olana şükretmekti. İkinci şart gözlerle görmek yerine gönül gözüyle bakabilmekti. Bundan sonrası doğanın birer armağanı gibi ellerde açılmayı bekledi…

43 görüntüleme

mavi

ADA

2002

Hayat ve Sanat

Emek veren herkesin ADAsı

<?php include_once("analyticstracking.php") ?>

© 2018 maviADA