<?php include_once("analyticstracking.php") ?>

© 2018 maviADA

17 Şub 2018

SANAT maviADA'da...

0 yorum

SANAT'ın her dalı duyurusuyla, etkinliğiyle, yorumlarıyla

 

maviADA'da...

 

Tartışmaları burda...

 

Bekleriz...

 

(maviSANAT için TIKLAYIN)

 

Yeni Mesajlar
  • BUGÜNÜ DÜŞÜN- YARINI UNUT Dün geçti artık, bugünü düşün. Bakalım kısmetinde yarın var mı? Kapılma yüzüne gülenlere, bakalım hepsi dost, hepsi yâr mı? Bil güzel günlerin değerini, ömrün her mevsimi bahar mı? Sor senden büyüklere bir kere, onları üzen dertler, acılar mı Yoksa,saçlarına, sakallarına düşen, şakaklarına yağan kar mı? Güvenme gençliğine, güzelliğine;ölenlerin hepsi ihtiyar mı? ***Erhan Tığlı***
  • Türk ve Dünya edebiyatından seçilen "GÜNAYDIN EZGİLERİ" giderek çoğalıyor. (hepsini görmek için)
  • Yaşar Kemal: Türk yazar Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarı. On altı yaşındayken 1939'da ilk şiiri "Seyhan"ı Görüşler adlı Adana halkevleri dergisinde yayımladı. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra folklor derlemelerine başladı ve 1940-1941 yılları arasında Çukurova'dan ile Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan Ağıtlar, 1943 yılında Adana Halkevi tarafından basıldı. Kayseri'de askerliğini yaparken ilk hikâyesi olan "Pis Hikâye"yi yirmi üç yaşındayken yazdı. 1948’de "Bebek" hikâyesinin ardından "Dükkancı" yı yazdı. 1940'larda Adana'da çıkan Çığ dergisi çevresinde Pertev Naili Boratav, Nurullah Ataç, Güzin Dino... gibi isimlerle tanıştı... Dünya çapında üne kavuşmasını sağlayacak İNCE MEMED adlı kitabını 1955'de yazdı. Günü yansıtan gerçekçi konulardan daha çok efsane ve söylencelerden köklerini alan, haksızlığa karşı savaşan güçlü insan mitoslarına dayalı yapıtları büyük ilgi gördü. Epik anlatımın bizdeki en güçlü ve başarılı yazarlarından biri oldu. Türkçeyi görsel tablolar yaratmak, şiirsel betimlemeler yapmak için ustaca kullandı. Doğum tarihi ve yeri: 6 Ekim 1923, Hemite , Osmaniye, Türkiye Ölüm tarihi ve yeri: 28 Şubat 2015 (91 yaşında), İstanbul , Türkiye Evlilikleri: Ayşe Semiha Baban (2002 y.-), Thilda Kemal (1952-2001 yy.) Ebeveynleri: Sadık Efendi , Nigâr Hanım Çocuğu: Raşit Gökçeli ( Devamı için )

maviADA'yla ilgili olan;YAZAR, OKUR ve ÜYElerimiz, FORUM sayfamıza   uğrayıp  üye olurlarsa hem profil sahibi olurlar, hem üyeler sayfasında rolleriyle gözükürler.